Energetické štítky nám mohou pomoci více respektovat životní prostředí

null

Energetické štítky – zvolte tu nejvyšší účinnost

Energetické štítky jsou od svého zavedení ve spotřebitelském světě cenným nástrojem, který umožňuje uvědomělejší nákup nových domácích spotřebičů, například praček.

1. března 2021 byla zavedena nová stupnice A až G, která se přizpůsobuje neustálému technologickému vývoji. Tím skončila nepřehledná klasifikace A+, A++ a A+++.

Energetické štítky nyní považují třídu A za nejvyšší a G za nejnižší. Co přesně ale znamená koupit pračku nejvyšší energetické třídy a proč byste jí měli dát přednost před nižší třídou?

Vysvětlení energetických štítků

Začněme od základů. Energetické štítky vám spolu s třídou účinnosti na stupnici od A do G poskytnou podrobnější informace. Najdete zde QR kód, který vás přesměruje do evropské databáze výrobků pro označování energetickými štítky (EPREL), abyste si mohli vyhledat informace o souladu energetických štítků s předpisy a stáhnout informační list výrobku. U některých spotřebičů, například u praček, najdete také údaje o hlučnosti vydávané během cyklu odstřeďování vyjádřené v dB(A), maximální kapacitu náplně, délku trvání programu při plném zatížení, váženou spotřebu energie v kWh/100 a další užitečné informace, díky kterým budete mít spotřebu pod kontrolou.

Úspora energie a ohleduplnost k životnímu prostředí

Proč je výběr vysoké třídy tak důležitý? Energetická třída je způsob měření množství energie, které spotřebič spotřebuje, a jeho účinnosti, která se měří v kilowatthodinách (KWh). Vysoce účinná pračka spotřebuje méně elektřiny k dosažení stejné úrovně výkonu podobných modelů se stejnou velikostí nebo kapacitou. To znamená, že čím je model energeticky účinnější, tím méně energie spotřebuje a tím méně vás jeho provoz bude stát. Konkrétně se odhaduje, že spotřebují nejméně o 50 % méně vody než modely s nízkou účinností a přibližně o 20 až 50 % méně energie.

Pračka Hoover H-WASH 500 je skvělou volbou, pokud zvažujete přechod na pračku s nejvyšší účinností. Díky motoru Power Inverter dosahuje energetické třídy A, což pomáhá snížit spotřebu již od 51 % ve srovnání s třídou G, a tím šetří energii a peníze na vašich účtech a zároveň chrání životní prostředí.

Nižší spotřeba energie

Hledáte další cesty ke snížení spotřeby energie? Vedle výběru spotřebiče s nejvyšší energetickou třídou můžete přistoupit i k dalším úsporným opatřením. Můžete například počkat s praním prádla na čas s minimální sazbou elektřiny či použít tzv. vysoce účinný (HE) prací prostředek. Tyto prací prostředky jsou speciálně vyvinuty pro pračky vysoké energetické třídy, které spotřebují všeobecně méně vody. Běžné prací prostředky totiž produkují příliš mnoho pěny a vyžadují více vody k opakovanému máchání prádla.

Prohlédněte si také

Newsletter