Jak důkladně vyčistit koberce v několika jednoduchých krocích

null

Jak důkladně vyčistit koberce v domácnosti? Přečtěte si podobný návod jednoduchého, ale účinného čištění a dezinfekce koberců krok za krokem!

Jedním z nejdůležitějších kroků při jarním úklidu domu je hloubkové čištění koberců, na kterých se v zimních měsících snadno hromadí prach a bakterie. Zde je návod, jak je důkladně vyčistit v několika jednoduchých – ale účinných krocích.

Koberec je úžasný na hraní s dětmi nebo posezení při hraní společenských her. Změkčuje podlahu a zútulňuje prostor. Nicméně také přitahuje prach, bakterie a snadno se zašpiní nebo zapáchá. Tím se dostáváme ke stěžejní otázce, jak koberec důkladně vyčistit a dezinfikovat.

Časté a důkladné čištění koberce odstraňuje nečistoty, bakterie a alergeny, obnovuje strukturu vláken, rozjasňuje barvy a celkově prodlužuje jeho životnost. Pojďme se podívat na to, jak důkladně vyčistit koberec v několika snadných krocích.

Koberec nejprve vysajte

Čištění koberce začněte jeho důkladným vysáním. Tím jej zbavíte malých částeček a zamezíte jejich rozmělnění v koberci. Čištění koberců nemusí být nijak složité – a to zejména, pokud máte kvalitní vysavač a ideálně také parní čistič. Řada Steam Capsule Hoover je ideálním řešením pro čištění 100% přírodním, účinným a bezpečným způsobem. Abyste zamezili nepříjemnému zápachu, používejte parfemované granule Care+Protect pro vysavače a dodejte svým kobercům nádech svěžesti.

Koberec vysajte důkladně, odstraňte z cesty nábytek a další předměty, jako je obuv, psí pelech, polštáře apod. Koberec vysávejte ve více směrech – tím se ujistíte, že jste vysáli celou jeho plochu.

Pokračujte bodovým čištěním skvrn

Viditelné skvrny nikdy zuřivě nedrhněte – obvykle tím znečištění ještě zhoršíte. Doporučujeme na skvrnu aplikovat pastu z jedlé sody a vody, bílý ocet, peroxid vodíků nebo speciální mýdlo na praní. Tyto přírodní čističe by si měly poradit s většinou skvrn. Abyste z koberce odstranili zbytky přírodních čističů, na závěr bodového čištění skvrnu omyjte čistou vodou.

Tip: Máte-li na koberci opravdu odolné skvrny, zkuste je posypat jedlou sodou, kterou necháte působit alespoň 20 minut a poté ji vysajete.

Vyčistěte celý koberec

Pomocí kartáče na koberce s měkkými štětinami vyčistěte koberec v celé jeho šíři. Jako přírodní čistič můžete použít roztok bílého octa s vodou (1 díl octa na 3 díly vody). Octový roztok pomůže koberec nejen důkladně vyčistit, ale zároveň jej dezinfikovat a zbavit nepříjemného zápachu. Následně koberec vysušte suchým ručníkem – zbavíte jej tak nadbytečné vlhkosti.

Vydezinfikujte koberec pomocí páry

Parní čističe jsou skvělé na všechny druhy podlah – a to včetně koberců! Díky páře nejenže koberec důkladně vyčistíte, ale také perfektně vydezinfikujete. K parnímu čištění nejsou zapotřebí žádné toxické čističe, vystačíte si jednoduše s vodou! Parní čistič vypouští mokrou páru a je důležité jím pohybovat pomalu, aby z koberce účinně odstranil co nejvíce vlhkosti a zabránil tak vzniku plísní.

Koberec opět vysajte

S důkladným čištěním koberce ještě nejsme na konci – na závěr celý koberec opět důkladně vysajte, zbavíte se tak nevzhledných map, které mohou na koberci zůstat po mokrém čištění.

Jak často koberec čistit?

Svému koberci byste měli alespoň jednou týdně dopřát důkladné vysání. V případě, že doma máte psa nebo kočku, pak raději častěji – klidně i denně nebo obden. Důkladné čištění koberce – nejlépe pomocí páry – pak alespoň dvakrát ročně – třeba jako součást jarního úklidu a úklidu před vánoci. Co se jednotlivých skvrn týče, je nejlepší vyčistit je co nejdříve, tedy ideálně ještě než zaschnou.

Důkladné čištění a dezinfekce koberce se vyplatí – čistý koberec nejenže dobře vypadá, ale také je příjemnější na dotek a pravděpodobně déle vydrží. Navíc pomůže snížit množství alergenů a zamezí šíření bakterií v domácnosti. Pomocníci, jako je parní čistič, vám při čištění koberce výrazně ušetří práci. Neutralizaci pachů zase zvládne přírodní čistič, jako je jedlá soda nebo bílý ocet.

Prohlédněte si také

Newsletter