Oživení dřeva: jak leštit parkety doma a dodat jim lesk

null

Vyleštit parkety doma není zcela nemožné. Existuje mnoho způsobů, jak parkety oživit a vyleštit: podívejte se, jak na to

Dřevo, kterého si velmi ceníme díky jeho kráse a eleganci, je odolný a všestranný materiál, který vyžaduje správnou péči k tomu, aby zůstal lesklé a zářivý. Existuje totiž řada faktorů ovlivňujících lesk parket: jejich hlavními nepříteli jsou světlo, vlhkost, opotřebení a blednutí.

Pro dosažení správného vyleštění parket, jakmile nastane čas na úklid, je třeba postupovat velmi opatrně: zde uvádíme několik užitečných rad k zachování krásy dřeva v průběhu času.

Jak leštit parkety svépomocí

Leštění parket svépomocí je určitě nejrozumnější a nejlevnější volba. Nejdříve ze všeho se musíte ujistit, že je podlaha čistá. Pro hloubkové odstranění prachu a špíny je nutné používat kvalitní vysavač, který je schopen odstranit i ty velmi malé zbytky. Jedním z řešení, jak čistit povrchy přirozenou cestou, bez použití chemických čistících prostředků, je tyčový parní čistič.

Modely Hoover, jejichž použití je velmi snadné, například podlahu čistí párou a hygienizují. Vyberte si tyčový parní čistič Hoover, vašeho ideálního spojence pro 100 % efektivitu a ekologickou hygienu vašeho domova, které dosáhnete díky síle páry, která hloubkově čistí veškeré povrchy.

Pro oživení a vyleštění parket je k dispozici ještě jeden velmi užitečný elektrospotřebič. Jedná se o leštič, který je kromě vysávání špíny schopen na podlahu nanést vrstvu ochranného a leštícího vosku. Leštiče zajišťují stejný výkon jako profesionální čističe a jsou schopny zvýraznit krásu povrchů. Parkety se musí ošetřit voskem, aby zůstaly nepropustné a lesklé.

Nejlepší výrobky pro leštění parket: které si vybrat

Na trhu je k dispozici mnoho typů výrobků pro leštění parket. Ale které si vybrat? Nejdříve ze všeho je třeba vědět, ze kterého dřeva jsou parkety vyrobené, abychom mohli použít ten nejvhodnější prostředek pro daný typ parket.

Můžeme rozdělit parkety do dvou skupin:

  • Parkety ošetřené syntetickým lakem: musí se ošetřovat voskem, který se v kýblu zředí s vlažnou vodou po pozorném si přečtení pokynů uvedených na výrobku.
  • Nelakované parkety: tyto parkety se musí leštit přírodními oleji, jako je lněný nebo mandlový olej, i v tomto případě zředěné vodou.

Jak leštit laminátové podlahy: pár rad

Pokud chcete leštit laminátovou podlahu, zvanou „falešné parkety“, neboť není vyrobena ze dřeva, máte více možností. Postup je stejný jako u dřevěných parket s jediným rozdílem, kterým je to, že laminát vyžaduje méně údržby.

Zde uvádíme několik rad pro ty, kdo chtějí mít laminátovou podlahu dokonale naleštěnou:

  • používejte specifické a jemné čistící prostředky, jako čistící a hygienizující přípravek Care + Protect;
  • pokud je podlaha velmi špinavá, pouze ji vysajte vysavačem a použijte teplou vodu s malým množstvím čistícího prostředku;
  • podlahu příliš nemokřete, ale setřete ji jemně navlhčeným hadrem;
  • pokud je laminovaná podlaha matná, zopakujte proces čištění několikrát, dokud nedosáhnete uspokojivého výsledku;
  • pokud jsou na podlaze odolné skvrny, několikrát daný prostor vydrhněte hadrem.

A teď, když máte k dispozici všechny nástroje pro péči o svoji podlahu, můžete  mít konečně lesklý a zářivé parkety, o kterých jste vždy snili!

Prohlédněte si také

Newsletter