Jak vařit zdravé pokrmy metodou dušení

null

Jak vařit zdravé pokrmy s dušeným masem, luštěninou nebo zeleninou? Zjistěte, jaké jsou výhody dušení a proč je dušení zdravým způsobem vaření

Dušení je ideální způsob vaření pro přípravu nejen podzimních receptů. Jak ho co nejlépe využít a zároveň vařit zdravě? V tomto článku se do tohoto tématu ponoříme a poskytneme vám užitečné rady pro přípravu zdravých pokrmů dušením.

Jak dušení probíhá?

Dušení představuje velmi šetrnou a zdravou metodu vaření, při které se pokrm vaří v uzavřeném hrnci pouze v malém množství tekutiny. V momentě, kdy tekutina dosáhne bodu varu, je zapotřebí snížit teplotu a pokrm v ní pouze dusit – a nikoliv vařit. Dušení je tedy pomalý a dlouhý proces, při kterém se plně zachovává chuť jídla. Po vaření v hrnci zůstane jen malé množství tekutiny – ta  je plná důležitých živin a obvykle se podává spolu s jídlem.

Různé metody dušení

Maso lze dusit jak na plotně, tak v troubě nebo ve speciálním pomalém hrnci. Dušení v hrnci na plotně se jeví jako nejschůdnější metoda, kterou můžete aplikovat jak na plynovém sporáku, tak na indukci. Indukční varná deska H-HOB 500 posune vaše každodenní vaření na vyšší úroveň. V závislosti na tom, jak rozpálená je vaše plotna, budete možná muset občas kontrolovat hladinu tekutiny, abyste se ujistili, že se nepřipaluje na dně.

Kromě hrnce můžete k dušení použít i velkou pánev, na které maso nejprve opečete na prudkém ohni. Pozor na horoucí olej, který může „prskat“ z pánve a popálit vás nebo zašpinit kuchyňskou linku. Použijte Care+Protect odmašťovač na ocel a digestoře k čištění digestoří, abyste odstranili šmouhy, otisky prstů nebo prach, které jsou často viditelné na nerezových površích.

Další metodou je dušení v troubě. Výhodou dušení v troubě je, že nemusíte tekutinu v hrnci téměř vůbec míchat, nevýhodou je nesnadná kontrola – hrnec může být obtížné z trouby vyndat a zkontrolovat stav dušení.

V neposlední řadě je tu metoda pomalého vaření ve speciálním „pomalém hrnci“, do kterého stačí přidat veškeré přísady, zapnout a několik hodin dusit při nízké teplotě.

Výhody dušení: Je dušení doporučeným způsobem vaření

Dušení je způsob, jak přeměnit tvrdší kusy masa na chutné a křehké kousky. Je to také způsob, jak zachovat maximální výživovou hodnotu vařených potravin. Pokud se snažíte dodržovat zdravý životní styl, pak byste měli dát dušení zelenou! Jaké jsou hlavní výhody dušení?

  • Dlouhé dušení změkčuje – dusit tak lze tuhé maso, tvrdé fazole a další luštěniny, vláknitou zeleninu apod. Výsledný dušený pokrm je šťavnatý.
  • Dušení je praktické – maso a zeleninu lze vařit a podávat společně, čímž vznikne chutný pokrm snadný na přípravu.
  • Pokrm si zachovává většinu živin, má sytou barvu a je plný chuti.

Jak zdravě dusit maso

Klíčem k dobrému dušenému pokrmu je příprava surovin předem. Maso a zeleninu nakrájejte na stejně velké kousky, nejlépe na sousta.

Než se pustíte do dušení masa, je zapotřebí jej opéct. Při rychlém opečení při vysoké teplotě dochází ke karamelizaci cukrů v bílkovinách, což dodá dušenému masu bohatší a intenzivnější chuť. Jakmile je hrnec rozehřátý, přidejte olej nebo tuk (máslo, sádlo atd.) a vložte do něj ochucené maso. Trik spočívá v tom, že maso musí být na povrchu ze všech stran opečené – takže jej obracejte.

Jakmile máte maso opečené, vyjměte jej z hrnce nebo pánve, a do tuku na dně přidejte další ingredience, jako je cibule, pórek, česnek, zelenina či koření. Na konec do nádoby vraťte opečené maso a zalijte tekutinou – ať už vývarem, vínem, pivem nebo vodou. Nyní přiveďte celou směs k varu a poté duste na nejnižší možné teplotě. Doba dušení bude záviset na konkrétním receptu, obvykle se však pohybuje v řádu hodin.

Metoda vaření je extrémně důležitá nejen pro texturu a chuť potravin, ale také pro jejich výživovou hodnotu. Vybírejte proto metody, které umožňují menší ztráty živin, ale nevyžadují přidání velkého množství tuku – v tomto ohledu je dušení ideální volbou.

Prohlédněte si také

Newsletter