Pít vodu je správné: jak zlepšit hydrataci svého těla během dne?

null

Pro lepší hydrataci těla musíš pít hodně vody, ale jaké množství je potřeba vypít denně? Vysvětleme si, proč je hydratace tak důležitá a jaké přínosy přináší pro organizmus

Zlepšení hydratace má zásadní význam pro zajištění tělesné pohody a ochrany zdraví. Přiměřený příjem vody zaručuje prospěch celému organizmu.

Podívejme se, proč je hydratace tak důležitá a jaký příjem vody doporučují odborníci.

Proč je hydratace tak důležitá?

Vzhledem k tomu, že lidské tělo se skládá převážně z vody (cca 60%), pitím doplňujeme tekutiny, které se každý den odpařují a ztrácíme je ve formě potu a tělesných tekutin.

Voda má zásadní význam z několika důvodů:

 1. Obsahuje minerální soli a jiné prvky důležité pro organizmus, jako je hořčík, draslík a sodík.
 2. Prostřednictvím pocení reguluje tělesnou teplotu.
 3. Napomáhá přenosu výživných látek do buněk.

Voda slouží i ke fluidifikaci neboli ředění krve, regulaci tlaku a udržování stabilní tepové frekvence. Mimo to napomáhá správné funkci ledvin a pečeně, protože plní důležitou funkci při zbavování organizmu toxinů na úrovni některých detoxikačních potravin.

Jak zajistit přiměřenou hydrataci?

Podle odborníků zajišťuje přiměřená hydratace těla správný přísun tekutin a umožňuje nahradit fyziologické ztráty. V zásadě se pro zachování zdraví doporučuje přijímat cca 2 litry vody denně.

Nicméně, množství vody, kterou organizmus potřebuje denně přijmout, závisí od několika činitelů. Podívejme se, jakých.

 • Věk: například u děti preadolescentního věku (od 9 do 13 let) dosahuje denní potřeba vody 2,1 litrů, aby zdravě rostly.
 • Pohlaví: muži potřebují více tekutin než ženy, protože jejich tělesná hmota obsahuje vyšší procento vody. Ovšem během těhotenství a kojení by ženy měly zvýšit příjem tekutin.
 • Výživa: konzumace potravin s vyšším hydratačním potenciálem jako je čerstvé ovoce znamená vyšší příjem vody do organizmu.
 • Životní styl: fyzicky velmi aktivní osoba má vyšší spotřebu tekutin, proto je musí doplňovat hydratací.

Co se stane, když pijeme málo vody?

Voda je dobrodiním pro celé tělo. Málo pít tudíž znamená nedopřát tělu základní faktor, nezbytný k přežití. Důsledky nedostatečné hydratace můžou vést k poškození kůže, tachykardii a závratím, vyvolat podrážděnost a problémy se soustředěním, ale také nadměrné zadržování vody a zácpu.

Na druhou stranu pití nadměrného množství vody může být pro organizmus škodlivé: může to vést k poškození vnitřních orgánů jako jsou ledviny a močové cesty. Proto je vhodné se obrátit na odborníka a pít správné množství vody pro zajištění tělesné pohody.

Rady pro pití většího množství vody a udržování správné hydratace těla

Pokud si přeješ pít víc vody, ale dlouhodobě s tím máš problém, řiď se několika jednoduchými radami.

 • Vždy si s sebou nos vodu v turistické láhvi.
 • Zařaď si pití vody do svého každodenního programu.
 • Do telefonu si nastav připomínku, že se máš napít, nebo používej aplikace, které ti pošlou upozornění.
 • Ochuť si vodu citronem, mátou nebo jinou příchutí, která ti chutná.

Nezapomeň si vždy uložit jednu láhev s vodou do chladničky na určené místo: například v chladničce H-FRIDGE 700 di Hoover, což je kombinovaná chladnička s prostorem pro odkládání velkého množství potravin a nápojů, budeš mít velký prostor pro uchovávání svých potrav a láhví s vodou, které potřebuješ k zajištění správné hydratace. Jestliže použiješ speciální prostředek jako je pohlcovač zápachů řady Care+Protect k pohlcení zápachu uvnitř chladničky, tvá voda si zachová svou svěží vůni!

Prohlédněte si také

Newsletter