Jak zmrazit rybu: veškerá doporučení pro zdravé a bezpečné skladování

null

Vědět, jak zmrazit rybu, je základem nejen jako záruka zachování jejích organoleptických a charakteristických vlastností, ale i samotné bezpečnosti konzumované potraviny

Vědět, jak správně zmrazit rybu, je základem nejen proto, že se tak snažíme zachovat beze změny její organoleptické vlastnosti, ale i ze zdravotních důvodů. Ryba určená ke zmrazení musí být zcela čerstvá a postup se musí řídit přesnými pravidly.

Jak zmrazit čerstvou rybu

Rybu můžete klidně zmrazit, musí však být čerstvá. Ideální teplota skladování v mrazáku  je alespoň -18 °C. Chlad napomáhá udržet vlastnosti této potraviny beze změny.

Další důležitý aspekt se u otázky jak zmrazit rybu týká doby skladování. Libové ryby jako mořský jazyk nebo tresku lze zmrazené skladovat dlouho, až 6 měsíců. Pokud jste ovšem zakoupili tučné ryby jako lososa nebo tuňáka, mějte na paměti, že byste je v mrazáku neměli skladovat déle než 3 měsíce. Chobotnice, sépie a kalamáry můžete v mrazáku uchovávat přibližně 3-4 měsíce. Abyste si snáze připomněli datum uložení ryby do mrazáku, opatřete mrazicí sáček etiketou a na ni uveďte datum zamražení.

Jak postupovat při zmrazování ryby? Před zmražením musíte rybu především vykuchat a vyčistit. Poté ji důkladně opláchněte pod tekoucí vodou, osušte a uzavřete do mrazicích sáčků. Dávejte dobrý pozor, aby v sáčku nezůstal vzduch: takto budete moci rybu skladovat lépe a déle bez nežádoucích změn.

Další užitečnou radou je, abyste nevkládali do sáčku velké množství ryby. Při dodržení tohoto doporučení budete moci rozmrazit vždy jen takové množství, které potřebujete k přípravě např, zdravých letních receptů. Dále mějte na paměti, že ryba se po rozmražení nesmí znovu zmrazovat.

Dá se zmrazit tepelně upravená ryba?

Tato otázka je zcela logická, odpověď je však ne. Ryba se dá zmrazit pouze v případě, že je čerstvá a právě zakoupená. Ryba je skutečně rychle se kazící potravina a má velmi jemné maso, které má tendenci rychle ztrácet svou chuť a nutriční vlastnosti.

Jestliže jste tedy rybu již tepelně upravili, neměli byste ji mrazit, poněvadž jakmile ji jednou rozmrazíte a ohřejete, už nebude mít stejné vlastnosti jako předtím.

Rozmrazení ryby a její skladování v chladničce

Nyní víme, jak rybu zmrazit, důležité je však také vědět, jak ji správně rozmrazit a uchovávat v chladničce.

Pamatujte na to, že pokud chcete konzumovat rybu během 24, maximálně 48 hodin, můžete ji uchovávat v chladničce. Vložte ji do uzavřené nádoby nebo ji zakryjte potravinářskou fólií, abyste zabránili jejímu vysušení a šíření zápachu na ostatní potraviny.

Ryba se dá také rozmrazit v chladničce: většina ryb se rozmrazí v průběhu 8 hodin, když se však jedná o velké množství, může to trvat i 24 hodin. Teplota v chladničce by neměla být vyšší než 4 °C, aby byla zajištěna větší bezpečnost potravin.

Prohlédněte si také

Newsletter