Kolik sušeného ovoce jíst denně pro zdraví?

null

Již před tisíciletím si prý perská kultura pochutnávala na sušených meruňkách. Můžeme ale i dnes bez obav zařadit sušené ovoce do zdravého jídelníčku?

V 19. století si lidé prý s sebou na dlouhé cesty brali sušené třešně a brusinky k doplnění energie. Pojďme zjistit, jestli to mělo smysl.

Proč sušené ovoce

Jestli jste si někdy vyrobili svou vlastní směs sušeného ovoce a ořechů, pak není potřeba o jejich chuťových kvalitách psát příliš. Zemitá, nahořklá chuť mandlí nebo nasládlá chuť exotičtějších para ořechů spolu se sladkokyselou příchutí sušeného ovoce ­– tomu se jen těžko odolává. Jako s každým zdravým receptem na dobrou svačinu je ale potřeba mít na paměti, že aby dobrou zůstala, musíme znát správnou míru.

Správné množství pro zdraví

Podle studie publikované v The New England Journal of Medicine lidé, kteří jedli alespoň 7 porcí ořechů týdně (zhruba 30 g denně), měli po 30 letech od začátku pozorování o 20 % nižší úmrtnost než lidé, kteří je nejedli. Je nutné zmínit, že do kategorie ořechů v rámci studie spadaly nejen ořechy samotné, ale i sušené ovoce a olejnatá semena. Jako u většiny studií šlo ale pouze o pozorování, takže není možné učinit jasný závěr o vztahu mezi úmrtností a konzumací ořechů. Nicméně výsledky získané během studie naznačují, že 30g denní kombinace ořechů a sušeného ovoce má pozitivní vliv na naše zdraví.

Kolik to vlastně je?

Jestli vám jednotky moc neříkají nebo nemáte po ruce váhu, abyste si odměřili to správné množství, je to zhruba 15 ks sušených jablek, 4 ks sušených švestek nebo 150 ks brusinek, 20 ks mandlí nebo 8 ks para ořechů. Zatímco 20 mandlí denně je podle všeho zdraví prospěšných, na para ořechy pozor! Ty raději kombinujte se sušeným ovocem či jinými ořechy, konzumace více než 4 ks denně se kvůli vyššímu obsahu selenu považuje za nezdravou.

Možná se to na tak chutnou potravinu nezdá mnoho, ale má to svůj dobrý důvod – sušené ovoce je v podstatě čerstvé po odstranění části vody. Pozor tedy na častou chybu, kdy se čerstvé a sušené ovoce klade vedle sebe. Tak například miska hroznů obsahuje 80 % vody a 104 kalorií, ale miska hrozinek 15 % vody a 434 kalorií, což už je značný rozdíl. Jestli se tedy chystáte nahradit část svého denního příjmu kalorií sušeným ovocem, je potřeba to provést ve správném poměru.

Nasušit ovoce je snazší, než si možná myslíte

Třeba byste sušené ovoce do svého jídelníčku rádi zařadili, ale nechcete pořizovat samostatnou sušičku ovoce nebo utrácet nemalé částky za ovoce již nasušené. Máme dobrou zprávu, ovoce je možné si pohodlně nasušit i v multifunkční troubě, podívejte se třeba na trouby Hoover s funkcemi pro zdravé stravování, které vás mohou v lecčem inspirovat.

Sušení ovoce v troubě je vlastně velmi jednoduchý způsob, jak v ovoci zachovat a zkoncentrovat vše dobré. Šetrným sušením se sníží jeho objem, zvýší trvanlivost a jeho živiny se zhustí. Vyrobíme tak z něj vlastně vynikající rychlou svačinu, která je bohatá na vlákninu, cukry, minerály, vitaminy a antioxidanty (flavonoidy a karotenoidy), a navíc ji můžeme mít pořád u sebe. Stačí jen umýt zralé ovoce dle vaší chuti, to s tlustší slupkou oloupat (jablka, banány, mango atd.), nakrájet na menší kousky a odstranit pecky, stopky a semínka. Pak už jen zvolíte ten správný program a zdravé mlsání je na cestě.

Jako u většiny potravin pro zdraví: přiměřeně

Se sušeným ovocem a ořechy je to stejné jako s mnoha jinými potravinami, mají svá pro i proti. Může vám pomoci doplnit vlákninu a dodat tělu relativně velké množství antioxidantů, nicméně nesmí se zapomenout na koncentrovaný obsah cukrů a kalorií, které by v přílišné míře zdraví neprospěly. Z tohoto důvodu existuje doporučené denní množství, ideálně v kombinaci s jinými výživnými potravinami.

Prohlédněte si také

Newsletter