Může nám sklenice vína denně uškodit?

null

Závěry výzkumů a studií na „sklenici vína denně“ se různí, a tak nezbývá než se seznámit s možnými riziky a přínosy pro naše zdraví a zaujmout vlastní postoj

Je zřejmé, že ani odborníci nám jasnou odpověď na otázku z nadpisu nepřinesou, protože téměř každá nová studie na toto téma přinejmenším podrývá závěry studií předchozích. Dobrou zprávou je, že všechny ty závěry nejsou definitivní, ale spíše hypotetické.

Chybička ve studiích o konzumaci vína?

Řekněme, že bychom chtěli vyzkoumat právě vliv konzumace vína na lidské zdraví. Autoři studie vyberou reprezentativní vzorek lidí a zpracují o nich co nejvíce údajů, jako třeba věk, povolání, návyky. Závěr studie uvede, že konzumenti vína mají vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění a vyšší riziko úmrtí než abstinenti. Jenže… bohužel žádná studie není schopná vzít v úvahu životní styl zkoumaného vzorku komplexně. Takže se nedozvíme, jestli kromě vína neholdovali i jiným, tvrdším druhům alkoholu, jestli u toho často nevykouřili cigaretu, nebo jestli většina nevykonávala těžkou manuální práci. Každý jednotlivý faktor nebo třeba i všechny dohromady by pak z dlouhodobého hlediska jejich potíže mohly zhoršit. Závěry takové studie jsou tedy přinejmenším značně zkreslené.

Je to na nás

Je to ale vlastně dobrá zpráva pro nás všechny, protože se nových výzkumů o (ne)prospěšnosti sklenice vína na naše zdraví nemusíme do budoucna obávat. Co bychom si ale ze studií vzít mohli, jsou možná rizika a přínosy pro náš životní styl. Na základě toho pak můžeme snáze vyhodnotit, jestli pro nás víno může být špatné či nikoliv. Zdá se totiž, že důležitější než otázka po pití či nepití je ta ohledně míry. Jestli je jedna věc, na které se většina studií shoduje, je to právě denní míra konzumace vína. Pokud jste tedy došli k závěru, že si chcete občasnou sklenku červeného dopřát, k požitku bez obav se doporučuje maximálně 150 ml denně.

Když víno, tak správně skladované

Když už se rozhodneme sklenici vína si nalít, bylo by škoda, kdybychom se připravili o plný požitek – totiž i hormony uvolněné při doušku dobrého vína mohou být jedním z prospěšných vlivů na naše zdraví. Takový požitek nám (kromě přátel okolo) zpříjemní i to, jestli jsme do chvíle otevření lahev vína dobře skladovali. Uložení vína má totiž na jeho kvalitu nemalý vliv. Vysledovali jsme při skladování pár často se opakujících chyb, které produkci příznivých hormonů přinejmenším snižují.

Vyhněte se chybám při skladování

Tou první je samozřejmě výběr vína nevhodného k archivaci. Tento problém by vám ale měla pomoci vyřešit vinař nebo etiketa. Mezi ty další patří skladování lahví ve svislé poloze, nevhodná teplota a vlhkost nebo uložení v lednici s dalšími potravinami. Jestli rádi jen vybíráte tu správnou lahev při dlouhé diskusi s vinařem a nechcete se starat o to ostatní, prohlédněte si vinotéky Hoover, ve kterých můžete své víno skladovat za ideálních podmínek.

Ten správný požitek z vína

Na výběr jsou různé velikosti, počet teplotních zón, jednotlivé modely se také liší materiálem polic nebo kapacitou – ta nejmenší je na 7 standardních lahví vína. Pokud jste ale třeba vášnivými sběrateli, můžete zvolit vinotéku až na 81 lahví. I když jsou každá trochu jiná, všechny jedno spojuje, a tím je dokonalá péče o váš vinný archiv. Díky osvětlení snadno zkontrolujete její obsah, jedním dotykem nastavíte teplotu a mezitím si do speciální aplikace načtete etiketu své oblíbené lahve, abyste si o svém víně mohli něco přečíst. S tím ostatním už si nemusíte lámat hlavu. Vinotéka Hoover se postará o to, aby váš příští požitek z vína nepokazilo už vůbec nic.

Zdá se, že v oblasti zdravého stravování se studie alespoň v něčem shodují, totiž že kvalitní a správně uchovaná potravina v rozumném množství prospěje smyslům i zbytku těla.

Prohlédněte si také

Newsletter