Nový energetický štítek podle eu: co se mění

null

Nová generace energetických štítků

Při nákupu domácích spotřebičů spoléhá většina spotřebitelů v Evropě na stávající energetický štítek EU, podle kterého si mohou vybrat výrobek s energetickou účinností vyhovující jejich potřebám. Snížení spotřeby energie a tím i nákladů na energii je jedním z hlavních zájmů dnešních kupujících.

Od 1. ledna se zavádí nový energetický štítek, který má spotřebitelům usnadnit právě porovnávání účinnosti mezi výrobky. Co to přesně znamená?

Proč vlastně k této změně dochází?

Nový energetický štítek má aktualizovanou stupnici od A do G, která určuje nové standardy pro úsporné spotřebiče. V důsledku technických vylepšení za posledních několik let došlo k vývoji klasifikace vyšší účinnosti s označením A+, A++ a A+++, takže pokud jde o energetickou náročnost, výrobky třídy A až E zůstaly mimo.

Pračky a myčky

Jaké jsou hlavní změny v kategorii praček? Hlavní rozdíl spočívá v nové energetické stupnici, která již nebude obsahovat třídy s „plusy“ (A +++, A ++, A+). Podle nových barev pro spotřebu energie jsou nyní výrobky klasifikovány na stupnici od A do G. Změna se tedy netýká energetické účinnosti výrobku, ale pouze způsobu jejího měření. Spotřebiče Hoover mají navzdory nižší třídě stále stejnou účinnost: například řada H-WASH 500 s hodnocením spotřeby energie A je stále nejlepší ve své třídě, což znamená, že ve srovnání s třídou G umožňuje snížit spotřebu až o 51 % a tím ušetřit vaši energii i peníze a chránit životní prostředí.

Další důležité informace

Kromě nové a jednodušší stupnice (A až G) přináší nový energetický štítek několik dalších změn.

Do pravého horního rohu je přidán QR kód umožňující spotřebitelům přístup k podrobnějším informacím o výrobku v Evropském registru výrobků (EPREL) s energetickým označením; stačí jen kód naskenovat. Tato databáze usnadní vnitrostátním orgánům vykonávajícím dohled nad trhem ověřit, že informace uvedené na štítku splňují požadavky na energetickou účinnost.

Na nových štítcích jsou také nové symboly poskytující spotřebitelům užitečné informace o výrobku, například o jeho kapacitě, rozměrech, hlučnosti nebo spotřebě vody.

Prohlédněte si také

Newsletter