Jak zajistit, aby se vám životní styl s minimálním plýtváním stal vlastním?

null

Každý z nás může pro planetu něco udělat, byť to bude něco  opravdu malého. Změnit běžný režim na režim s minimálním plýtváním zvládne opravdu každý.

Mnoho let slýcháme o klimatických změnách a plýtvání všeho druhu, od paliv až po potraviny. Vezměte si ty tuny potravin, které se vyhodí za celý rok. Co s tím ale může udělat jeden člověk?

Elektřina

Začněme našimi domovy. Jak často opustíte místnost, aniž byste zhasli světla? Tato malá zapomenutí , když se pospojují dohromady, nejen, že mají efekt na zdraví naší planety, ale také na naše peněženky! Vždy pamatujte na to, zhasnout světla, pokud je nutně nepotřebujete, použít prodlužovací kabel s vypínači k vypnutí spotřebičů, které zrovna nepoužíváte (ano, pohotovostní režim spotřebovává energii!), a vybavit dům domácími spotřebiči s vysokou energetickou třídou.

Přeprava

Je jasné, že vlastnit auto se vyplatí, nicméně je tu spoustu cest, které napomáhají k tomu, aby byly redukovány fosilní paliva a emise CO2, které jsou vypouštěny do vzduchu a mohou tak auto nahradit. První volbou je veřejná hromadná doprava, která výrazně napomáhá snížení počtu automobilů na silnicích. Navíc je tu spoustu dalších, ‘’zdravějších’’ alternativ, jako jsou skútry a kola, nebo případně elektrická kola. Pokud opravdu bez auta nemůžete žít, existují hybridní automobily nebo plně elektronické automobily – na začáku se sice bude jednat o větší investici, v dlouhodobém horizontu ale budete odměněni úsporou za paliva.

Jednorázové produkty a plastové balení

Všechny jednorázové produkty jsou jedním velkým plýtváním. Papírové ubrousky lze plnohodnotně nahradit látkovými pratelnými ubrousky, dobíjecí baterie snadno nahradí klasické tužkové baterie a tak dále. A pojďme ještě dál, vše, co je baleno v plastovém obale nadělá také více škody než užitku. Vyvarujte se nákupu potravin v jednorázových obalech a soustřeďte se na potraviny volně skladované, bez obalů. Plastové obaly mohou být nahrazeny i ve vašich domácnostech.

Nakupování potravin a jejich pěstování

Pokud zmíníme téma plýtvání, první, co nás napadne, je jídlo. Pokud vám to možnosti dovolí, doporučujeme pěstovat potřebné potraviny svépomocí, například na svojí vlastní zahradě.

Při nákupu pak nikdy nepřehánějte množství potravin, co nakupujete, předejdete tak jejich zkažení. Tento proces zaké zpomalíte správným skladováním potravin v chladničce.

Lednička Hoover H-FRIDGE 700 MAXI nabízí dostatek místa pro skladování potravin, a to celkem 424 litrů! Navíc, uvnitř naleznete speciální zásuvku, ve které si můžete nastavit teplotu, dle potřeby, volit můžete i teplotu, která rozšíří prostor mrazáku a vy tak můžete některé mražené potraviny mít zcela oddělené od těch v mrazáku. Chladnička H-FRIDGE 700 MAXI je vybavena také tichým kompresorem, který nejen že zvyšuje efekt chlazení na maximum, ale spolehlivě snižuje také hlučnost spotřebiče (pouhých 39 dBA) a jeho spotřebu energie.

Prohlédněte si také

Newsletter