Proč byste měli vyprat oblečení, než si ho obléknete?

null

Nové šaty neznamenají, že je lze ihned nosit

Právě jste si koupili nějaké nové oblečení, které se vám skutečně líbí. Nemůžete se dočkat, až se v něm ukážete ostatním, ale pomysleli jste na to, že by se mělo nejprve vyprat?

Lidé si často myslí, že nově koupené oblečení je dokonalé a lze ho ihned nosit, ale vždy to neplatí. Zde zjistíte důvody.

Pozor na nadbytečné barvivo

Většina tkanin se dnes vyrábí ze syntetických vláken, například z polyesteru a akrylu, která získávají barvu z azoanilinových barviv. Někdy mohou nové oděvy obsahovat určité množství nadbytečného barviva, které se může přenést na kůži a způsobit vysušení nebo svědění a v nejhorším případě závažné reakce, například vyrážku. Proto je vždy dobrý nápad nechat nové oblečení projít pračkou, než si ho oblečete.

Nejste první, kdo si oblečení zkoušel

Když kupujete nový kus oblečení v obchodě, možná si myslíte, že si ho před vámi vyzkoušelo jen několik málo lidí. Ve skutečnosti může být počet zákazníků, kteří si ho oblékli, mnohem vyšší. Jen pomyslete na to, že oblečení leží v regálech, kde se ho mohou zákazníci dotýkat, nebo se jedná o kusy vrácené po zakoupení. To se samozřejmě může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou například velikost obchodu a rychlost prodeje jednotlivých kusů. Ale chcete skutečně riskovat, že budete vystaveni všem těm mikrobům a bakteriím?

Zbavte se zbytků chemikálií

Oblečení se často ošetřuje látkami zvýrazňujícími některé jeho vlastnosti, například barvu nebo texturu. K ochraně oblečení, které se přepravuje na dlouhé vzdálenosti v horkých a vlhkých kontejnerech a tudíž jim hrozí plesnivění, se obvykle používá močovina s formaldehydem. Tyto chemikálie nejsou nijak zvlášť nebezpečné, ale mohly by ovlivnit osoby s citlivou kůží, u nichž by mohly způsobit vyrážku na místech, které jsou ve stálém kontaktu s oblečením, například v podpaží, na krku, na zápěstí, v pase a na stehnech.

Až si to přečtete, nejspíš budete mít nutkání ihned vyprat všechno oblečení s použitím silného dezinfekčního prostředku. Obavy však nejsou na místě. Hoover H-WASH 500 má speciální hygienický cyklus určený k odstraňování alergenů a bakterií z prádla. Teplota praní se na delší dobu zvýší až na 60 °C a máchání na konci cyklu trvá déle, aby byla zajištěna ta nejlepší hygiena a péče o váš šatník. Podívejte se na celou řadu!

Prohlédněte si také

Newsletter