Prospívají esenciální oleje z difuzérů našemu tělu?

null

Dnes se esenciální oleje v aroma difuzéru nejčastěji používají k uvolnění stresu, navození klidu a upevnění zdraví, ale existují i jiné důvody, proč si je každý den dopřát

Esenciální oleje dokáží skvělým způsobem provonět dům i přispět k celkové kvalitě vzduchu v místnosti, v kombinaci s kvalitním difuzérem navíc téměř bezstarostně. Difuzéry esenciálních (či éterických) olejů jsou obecně považovány za pro lidi bezpečné, aby ale z krásné vůně měly stejný zážitek děti i zvířecí členové domácnosti, na určité zásady bychom neměli zapomínat.

Výběr olejů je základ

Tou první a pravděpodobně nejdůležitější věcí, která by nás měla zajímat, je výběr kvalitních esenciálních olejů. V dnešním světě intenzivně zaměřeném na zdravý životní styl se může zdát, že je volba mezi přírodními a syntetickými oleji naprosto jasná. Obě skupiny mají ale svá opodstatněná pro a proti, a tak je vhodné se seznámit alespoň s těmi, které doma používáme či chceme používat.

Přírodní vs. syntetické

Přírodní esenciální oleje nevydávají pouze příjemnou vůni, mohou také přispět fyzickému i duševnímu zdraví. Používají se i jako přírodní desinfekce, tedy zdravá alternativa konvenčním prostředkům a repelentům. Na druhou stranu, výroba některých éterických olejů je na množství dané suroviny natolik náročná (třeba 200 kg levandulí na 1 kg levandulového oleje), že se jejich cena může vyšplhat do nebeských výšin. Každodenní používání by se následně prodražilo. Další jejich nevýhodou bezesporu je, že ačkoliv jejich vůně může být omamná, vedlejší účinky nemusí lidskému tělu vždy prospívat. Proto mnoho výrobců volí syntetické vonné oleje, které tyto vedlejší účinky odbourávají, ale vůni méně bezpečných rostlin umí zachovat.

Někdy si ani neuvědomujeme, kolik syntetických vůní kolem nás každý den proletí. Parfémy, toaletní vody, čisticí prostředky, aviváže… obsahují umělé vůně, které se vyrábí v laboratořích z ropy a dalších chemikálií, jež pro naše zdraví nejsou úplně prospěšné. Syntetické oleje ale zase dokáží imitovat větší škálu vůní, nebo dokonce vytvořit vůně nové, na které přírodní oleje nestačí. Navíc díky umělým konzervantům mají mnohem delší životnost, stejně i jejich vůně ve vzduchu déle vydrží.

Zdravější prostředí

Vědecké studie jsou zatím obezřetné k doporučení esenciálních olejů k léčbě nemocí, nicméně již víme, že mají antibakteriální, antivirální, antiseptické a další blahodárné účinky na naše zdraví. Pokud jste již zvážili, jestli budete vybírat z přírodních či syntetických olejů, zbývá zvolit své oblíbené esenciální oleje pro pohodu domova na každý den. Za nás můžeme určitě doporučit i citronový olej, který umí snižovat výskyt úzkosti a zlepšovat celkovou náladu, protože snižuje hladinu stresových hormonů. Mátový olej zase dokáže odradit hmyz a hlodavce, pomoci se zažíváním, posílit imunitu proti nachlazení a chřipce a bojovat proti bolestem hlavy. Ostatní už necháme na vás, nebojte se ani kombinací esenciálních olejů, které vám pomohou vytvořit ideální blahodárnou směs.

Jestli byste si rádi zážitek z domácí aromaterapie ještě o něco zpříjemnili, prozkoumejte řadu čističek vzduchu Hoover s funkcí aroma difuzéru pro zdravější životní prostředí. Stačí nastavit intenzitu provonění přímo na displeji nebo v aplikaci a vaše nová směs za chvíli provoní dům. Čistička navíc zároveň filtruje vzduch v místnosti, takže minimalizuje výskyt jiných alergenů, které by mohly prospěšné vlivy esenciálních olejů znehodnotit.

Klady převažují

Jako u většiny věcí v životě, i u esenciálních olejů platí, že mají svá pro a proti. Nelze jasně a přímo doporučit jejich používání s příslibem, že vás zbaví všech zdravotních potíží. Některé studie ale hovoří o pozitivním vlivu olejů na lidské zdraví jako lepší imunita, menší výskyt úzkostí, více energie a jasného myšlení. Když k tomu přidáme ještě svěže provoněnou domácnost, aromatické oleje za to stojí.

Prohlédněte si také

Newsletter