Vzduch v místnosti: co obsahuje?

null

Dýcháte kvalitní vzduch?

Mezi lidmi roste zájem o dýchání kvalitního vzduchu. Často slýcháme obavy o venkovní ovzduší, které je znečišťováno například automobily nebo továrnami. Je na tom vzduch v domácnosti lépe? Podle nejnovějších informací může být vzduch v místnosti až pětkrát znečištěnější než venku.

Zjistěte, jaké látky nejvíce znečišťují ovzduší ve vaší domácnosti.

Biologické znečišťující látky

Kvalitu vzduchu v domácnosti může ovlivňovat mnoho různých faktorů, například teplota, úroveň vlhkosti, větrání, chemikálie a malé částečky.

Biologické znečišťující látky jsou nejrozšířenější. Jako příklady lze uvést plísně a bakterie. Pocházejí ze živých zdrojů a šíří se po domě, zejména v takových podmínkách, jako je vysoká vlhkost vzduchu, vlhko nebo mokro. Udržování úrovně vlhkosti vzduchu mezi 30 a 50 procenty může přispět ke snížení rizika znečištění těmito látkami. 

Oxid uhelnatý

Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez zápachu, jehož přítomnost se bez vhodného přístroje obtížně zjišťuje. Mezi nejběžnější zdroje této znečišťující látky patří spotřebiče jako plynové sporáky, sušičky prádla nebo ohřívače vody, nářadí s plynovým pohonem a kouř z cigaret nebo krbu. Jak velký vliv na zdraví má CO se liší podle toho, kolik se ho ve vaší domácnosti nachází. Tento plyn je nebezpečný pouze ve vysokých koncentracích. Pamatujte, že k udržení kontroly nad množstvím CO jsou nutné pravidelné kontroly topného systému. 

Formaldehyd

Formaldehyd je bezbarvý plyn vznikající v důsledku spalování, který se může nacházet také v tabákovém kouři nebo v emisích vytvářených spalovacími topnými systémy. V horkých podmínkách se může uvolňovat také z nábytku vyrobeného z dřevotřísky nebo lisovaného dřeva. Chcete-li omezit přítomnost těchto kontaminačních látek v domácnosti, nezapomeňte pravidelně větrat a pokuste se kupovat nábytek vyrobený z bezpečných materiálů. 

Těkavé organické sloučeniny

Těkavé organické sloučeniny neboli VOC jsou plyny, které se uvolňují do ovzduší z určitých typů produktů. Úroveň VOC uvnitř domu může být až desetkrát vyšší než venku. Mezi produkty vytvářející VOC, které se používají v domácnostech, patří barvy, čisticí prostředky, podlahové krytiny, laminátová podlaha, osvěžovače vzduchu, pesticidy, lepidla, roztoky pro chemické čištění, permanentní popisovače a kosmetika. Působení těchto znečišťujících látek lze často omezit dobrým větráním společně s otvíráním oken. 

Chcete-li zdravější a bezpečnější domácí prostředí, můžete si opatřit čističku vzduchu, která vám nejen pomůže udržovat dobrou kvalitu vzduchu, ale také bude monitorovat množství znečišťujících látek. H-PURIFIER lze propojit s aplikací hOn, která bude shromažďovat údaje o kvalitě vnitřního i venkovního vzduchu a v reálném čase vás bude informovat o úrovních znečištění a vlhkosti, aby se vám žilo a dýchalo lépe. Podívejte se na celý sortiment!

See Also

Newsletter