Jak prát prádlo v pračce efektivně, vždy se skvělými výsledky

null

Najít dostatek času, abyste udrželi svůj dům v čistotě a pořádku, a to zároveň se svojí prací a péčí o rodinu, může být někdy opravdu obtížné. Přidejte pravidelné praní a žehlení a získáte pocit, jako byste nikdy neměli chvíli pro sebe. Naštěstí dnes již existují pračky, který tento úkol výrazně usnadňují.

Pokud jste však někdy ucítili zapáchající oblečení, i když jste ho právě vytáhli z pračky, již víte, že prádlu je nutné věnovat více, než ho pouze vložit do pračky.

Prozradíme vám tajemství, jak prát prádlo v pračce tak, abyste prádlo vytáhli vždy čisté, krásně vonící  a neplýtvali zbytečně svým drahocenným časem.

Najděte pračku, která vám bude vyhovovat

Říká se, že špatný dělník viní ze svých výsledků své nástroje. Pokud jde o praní, je opravdu důležité zvolit pračku, která vám bude vyhovovat. Moderní pračky, jako je pračka Hoover H-WASH 500, si mohou dovolit zaručit vynikající výsledky. Automatický systém dávkování, 9 různých cyklů a invertorový motor Eco-Power vám umožní užívat si komfortu dokonale čistého prádla!

Stručně řečeno, moderní pračka je více efektivní - používá pro praní méně vody, nabízí inteligentní ovládání a oblečení po praní vydává čistší a voňavější. Je také navržena tak, aby praní probíhalo šetrně a ekologicky.

Po výběru pračky se ujistěte, že rozumíte všem symbolům na pračce. Následně si projděte také symboly na vašem oblečení. Zajistíte tak, že používáte správný program pro každý typ oblečení.

Než spustíte program

Abyste předešli nepříjemnému zápachu po vytažení prádla z pračky, je nutné pračku na praní připravit.

  • Skvrny

Prohlédněte každý kousek oblečení a zkontrolujte, zda na něm nejsou skvrny nebo zbytky, které způsobují zápach. Pokud nějaké najdete, opatrně je polijte trochou bílého octa a nechte působit 10-15 minut. Na odolné skvrny zase zapůsobí směs z trošky bílého octa smíchaného s jedlou sodou, z které se vytvoří pasta.

Tato přírodní směs je šetrnější v porovnání s bělicími prostředky nebo prostředky na odstraňování skvrn, které mohou poškodit vaše oblečení.

  • Položky, o kterých nevíme

Před vložením prádla do pračky je také vhodné zkontrolovat kapsy oblečení, které se chystáme prát a vyjmout všechny klíče či mince, které mohou pračku poškodit, případně podpořit zmiňovaný zápach. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat zapomenutým kapesníčkům, pro pračky je to noční můra, doporučujeme tedy před praním opravdu vše důkladně prošacovat.

  • Třídění oblečení

Ideální pomůckou k dokonalým výsledkům praní jsou štítky na oblečení, na základě kterých je nutné prádlo před praním roztřídit. Řiďte se jimi.

  • Knoflíky a zipy

Knoflíky by měly být ponechány volně, rozepnuté. Snižuje se tak tlak, který nan ě uvnitř pračky za pracího cyklu působí. Naproti tomu je třeba zkontrolovat všechny zipy a zavírání u  podprsenek, abychom se vyvarovali poškození ostatních oděvů v pračce. Uvolněný zip může dokonce poškodit vnitřek bubnu.

Na co si dávat pozor během praní

Abyste zvolili ten nejlepší program, je nutné si je pořádně prostudovat. Přečíst si manuál je základ.

Je dobré ale dodržovat také pár základních pravidel, na základě kterých se nemůže stát, že by vaše prádlo po vytažení z pračky nevonělo.

  • Prací prostředek

Výběru pracího prostředku věnujte čas a pozornost. Berte na vědomí, že nejde pouze o to, oděvy vyprat, ale také je dezinfikovat - to pomůže zaručit perfektní výsledky při každém praní.

Správný prací prostředek je osobní volbou v závislosti na preferovaném aroma, alergiích a na tom, jak dobře si myslíte, že funguje. Volbu by měla ovlivnit i tvrdost vaší vody.

  • Rozdělte prádlo podle materiálu

Další důvod, proč se věnovat štítkům na oblečení – je nutné oddělit různé materiály a prát dohromady ty sobě podobné. Neméně důležité je prát bílé prádlo zvlášť od ostatního.

Nejde jen o to, oddělit světlé položky od tmavých, rozdělit se vyplatí i silně znečištěné kousky od lehce znečištěných. Nezapomeňte, že vlastní kategorií je sportovní oblečení, a to hlavně kvůli silnému pocení při cvičení. Projděte si našeho průvodce, kde popisujeme, jak prát sportovní oblečení.

  • Nedjříve otestovat

Pokud cokoliv perete poprvé, obzvlášť pokud se jedná  o výrazné barvy, je dobré nejdříve namočit malý kousek praného oděvu a čistým bílým hadříkem zkusit, zda pouští barvu. Pokud ano, vyplatí se prát tento kousek samostatně. Pokud ne, můžete přidat k ostatnímu prádlu.

  • Naruby

Oblečení, které se přímo dotýká vašeho těla (první vrstva) posbírá také všechen jeho pot a přírodní oleje, které naše tělo vylučuje. Vyplatí se proto obrátit je naruby, aby se prací prostředek dostal do míst, kde je ho třeba a prádlo pak bylo opět voňavé.

Jak s prádlem zacházet po vyprání

Vyprané oblečení je třeba vysušit. Postup je podobný, je nutné opět přečíst štítek, abyste věděli, zda se daný kousek dá sušit v bubnové sušičce nebo musí být usušen jedině vyvěšením.

Kdykoli je to možné, je nejlepší pověsit oblečení venku a nechat ho uschnout na čerstvém vzduchu. Pokud je musíte sušit uvnitř, zajistěte dostatečné větrání. Urychlíte tak dobu schnutí a snižíte vlhkost a případné plísně ve vaší domácnosti.

Zavěšení oblečení na ramínko pomáhá k udržení tvaru oděvu a ulehčuje jeho žehlení. Může se vám také hodit investovat do tzv. vyhřívače vzduchu.

Pokud nemáte jinou možnost, než sušit prádlo uvnitř, nezapomeňte dům pravidelně odvlhčovat, zabránite tak poškození spárů a plýsním.

Věříme, že vám tyto tipy ušetří čas a umožní vám mít čisté oblečení, které můžete hrdě nosit. I z praní může být příjemná aktivita.

See Also

Newsletter